Yageo RT1206FRE07107KL
RT1206FRE07107KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07107KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07107KL.pdf
Availability of RT1206FRE07107KL
QUANTITY
RT1206FRE07107KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07107KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07107KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07107KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07107KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07107KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07107KL
IC CNTRLR BAT CHARGE 28-QSOP datasheet.pdf
LAMP INCAND B6 SGL BAYONET 12.8V datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ ORANGE SMD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
1016 TB SOC WF RA PCB/D datasheet.pdf
1.25MM M HSG 10POS datasheet.pdf