Yageo RT1206FRE0710K5L
RT1206FRE0710K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0710K5L
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0710K5L.pdf
Availability of RT1206FRE0710K5L
QUANTITY
RT1206FRE0710K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0710K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0710K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0710K5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0710K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0710K5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0710K5L
RES SMD 196KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INSULATING SHOULDER WASHER datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ZS-H,SENSOR HEAD 50MM,0.5M CBL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf