Yageo RT1206FRE0710K7L
RT1206FRE0710K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0710K7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0710K7L.pdf
Availability of RT1206FRE0710K7L
QUANTITY
RT1206FRE0710K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0710K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0710K7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0710K7L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0710K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0710K7L Details Description
Related parts for RT1206FRE0710K7L
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 98.304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 47POS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 160MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X6S 22レF 10V datasheet.pdf