Yageo RT1206FRE0710K7L
RT1206FRE0710K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0710K7L
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0710K7L.pdf
Availability of RT1206FRE0710K7L
QUANTITY
RT1206FRE0710K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0710K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0710K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0710K7L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0710K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0710K7L Details Description
Related parts for RT1206FRE0710K7L
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC LCD DRIVER UNIV UNCASED datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 24-240VAC/12-240VDC 30M datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.89" DIA BLACK datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
MODEM SOCKET AERIS SERIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf