Yageo RT1206FRE0710R2L
RT1206FRE0710R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0710R2L
Brief Description
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0710R2L.pdf
Availability of RT1206FRE0710R2L
QUANTITY
RT1206FRE0710R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0710R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0710R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0710R2L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0710R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0710R2L Details Description
Related parts for RT1206FRE0710R2L
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf