Yageo RT1206FRE0712K4L
RT1206FRE0712K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0712K4L
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0712K4L.pdf
Availability of RT1206FRE0712K4L
QUANTITY
RT1206FRE0712K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0712K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0712K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0712K4L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0712K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0712K4L Details Description
Related parts for RT1206FRE0712K4L
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 750MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 520POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf