Yageo RT1206FRE0712R1L
RT1206FRE0712R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0712R1L
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0712R1L.pdf
Availability of RT1206FRE0712R1L
QUANTITY
RT1206FRE0712R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0712R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0712R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0712R1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0712R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0712R1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0712R1L
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.01 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 320MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
17W5 F R/A .283 40A POWER datasheet.pdf