Yageo RT1206FRE07130RL
RT1206FRE07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07130RL
Brief Description
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07130RL.pdf
Availability of RT1206FRE07130RL
QUANTITY
RT1206FRE07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07130RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07130RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07130RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07130RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07130RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07130RL
RES ADJ 1.0 OHM 300W 10% datasheet.pdf
IC TEMPERATURE SENSOR DO34 datasheet.pdf
CONN PLUG 51POS ALUM SOLDER CUP datasheet.pdf
PELTIER MOD CP10,127,08,L1,W4.5 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 60A TO268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 15POS datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 332K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf