Yageo RT1206FRE07137KL
RT1206FRE07137KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07137KL
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07137KL.pdf
Availability of RT1206FRE07137KL
QUANTITY
RT1206FRE07137KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07137KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07137KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07137KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07137KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07137KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07137KL
CONN CAP WIRE 18-22 AWG datasheet.pdf
Crystal 5.0688MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 0.85V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL 20POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf