Yageo RT1206FRE0715R4L
RT1206FRE0715R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0715R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0715R4L.pdf
Availability of RT1206FRE0715R4L
QUANTITY
RT1206FRE0715R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0715R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0715R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0715R4L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0715R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0715R4L Details Description
Related parts for RT1206FRE0715R4L
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 16SO datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 100W datasheet.pdf
IC OCP DUAL TVS USB POS 8SOIC datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN LOCK CAP FOR MODULAR PLUGS datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.5"L X 3.15"W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C048FP-2,9C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf