Yageo RT1206FRE07169RL
RT1206FRE07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07169RL.pdf
Availability of RT1206FRE07169RL
QUANTITY
RT1206FRE07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07169RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07169RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07169RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07169RL
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC GATE DVR MONO HI/LO 16SOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC 1.5KE datasheet.pdf
SUPPORT BRKT DIN RAIL 6.2MM GRAY datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 6.9K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO251A datasheet.pdf