Yageo RT1206FRE07182KL
RT1206FRE07182KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07182KL
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07182KL.pdf
Availability of RT1206FRE07182KL
QUANTITY
RT1206FRE07182KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07182KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07182KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07182KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07182KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07182KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07182KL
CORD COIL DBL END 6-6 WHITE 7' datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PHOTOSENSOR PAIR SIDE LOOK datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf