Yageo RT1206FRE0718RL
RT1206FRE0718RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0718RL
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0718RL.pdf
Availability of RT1206FRE0718RL
QUANTITY
RT1206FRE0718RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0718RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0718RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0718RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0718RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0718RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0718RL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D618SL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC ADC 10BIT W/DIFF INP SOT-23-8 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16TQFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf