Yageo RT1206FRE07191RL
RT1206FRE07191RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07191RL
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07191RL.pdf
Availability of RT1206FRE07191RL
QUANTITY
RT1206FRE07191RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07191RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07191RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07191RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07191RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07191RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07191RL
SCR 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IBUTTON NUMBER SET FIVE datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 300MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf