Yageo RT1206FRE071K3L
RT1206FRE071K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE071K3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE071K3L.pdf
Availability of RT1206FRE071K3L
QUANTITY
RT1206FRE071K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE071K3L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE071K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE071K3L
Related LinksRT1206F, RT1206FRE071K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE071K3L Details Description
Related parts for RT1206FRE071K3L
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X12.5 BE/GY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-7 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR LP W/DET 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 35.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB OTP 16SOIC datasheet.pdf
PH.MODULE 30KHZ S.VIEW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf