Yageo RT1206FRE07232KL
RT1206FRE07232KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07232KL
Brief Description
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07232KL.pdf
Availability of RT1206FRE07232KL
QUANTITY
RT1206FRE07232KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07232KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07232KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07232KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07232KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07232KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07232KL
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE 1 1/4X1/4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf