Yageo RT1206FRE07240KL
RT1206FRE07240KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07240KL
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07240KL.pdf
Availability of RT1206FRE07240KL
QUANTITY
RT1206FRE07240KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07240KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07240KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07240KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07240KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07240KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07240KL
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 70" X 19" BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 28 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIGITAL TIMER - LT4H DIN48 IP66 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf