Yageo RT1206FRE0725K5L
RT1206FRE0725K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0725K5L
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0725K5L.pdf
Availability of RT1206FRE0725K5L
QUANTITY
RT1206FRE0725K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0725K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0725K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0725K5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0725K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0725K5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0725K5L
CAP TANT 47UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 7POS PCB datasheet.pdf
IC UART QUAD 68PLCC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
USB 2.0 1.1 TO ETHERNET ADAPTER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf