Yageo RT1206FRE0725R5L
RT1206FRE0725R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0725R5L
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0725R5L.pdf
Availability of RT1206FRE0725R5L
QUANTITY
RT1206FRE0725R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0725R5L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0725R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0725R5L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0725R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0725R5L Details Description
Related parts for RT1206FRE0725R5L
CONN SPADE SPRING 14-16AWG #1/4 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO 6A SLD TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1X1" 6A MED datasheet.pdf
PAC-ABS8-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf