Yageo RT1206FRE0727RL
RT1206FRE0727RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0727RL
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0727RL.pdf
Availability of RT1206FRE0727RL
QUANTITY
RT1206FRE0727RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0727RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0727RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0727RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0727RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0727RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0727RL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
IC INDCT LOAD/RELAY DRVR SOT23 datasheet.pdf
IC RESET OD 2.4V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED STRIP RGB DGTL 4M BK datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X38MM 115VAC datasheet.pdf