Yageo RT1206FRE0733RL
RT1206FRE0733RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0733RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0733RL.pdf
Availability of RT1206FRE0733RL
QUANTITY
RT1206FRE0733RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0733RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0733RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0733RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0733RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0733RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0733RL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 25.6MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf