Yageo RT1206FRE07357KL
RT1206FRE07357KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07357KL
Brief Description
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07357KL.pdf
Availability of RT1206FRE07357KL
QUANTITY
RT1206FRE07357KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07357KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07357KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07357KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07357KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07357KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07357KL
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR CYLINDRICAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 5POS 0.156" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG 500' datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf