Yageo RT1206FRE073K9L
RT1206FRE073K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE073K9L
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE073K9L.pdf
Availability of RT1206FRE073K9L
QUANTITY
RT1206FRE073K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE073K9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE073K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE073K9L
Related LinksRT1206F, RT1206FRE073K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE073K9L Details Description
Related parts for RT1206FRE073K9L
RES SMD 12.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST N-INV SM8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL AMP MMIC HMC902 datasheet.pdf
SLITTER AM-25 datasheet.pdf
LED LH351B COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf