Yageo RT1206FRE07402RL
RT1206FRE07402RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07402RL
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07402RL.pdf
Availability of RT1206FRE07402RL
QUANTITY
RT1206FRE07402RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07402RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07402RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07402RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07402RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07402RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07402RL
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGE 28-QFN datasheet.pdf
SENS PROX CAP 3-25MM PNP-NC datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
TERMINAL REDUCING SLEEVE datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf