Yageo RT1206FRE07412RL
RT1206FRE07412RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07412RL
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07412RL.pdf
Availability of RT1206FRE07412RL
QUANTITY
RT1206FRE07412RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07412RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07412RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07412RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07412RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07412RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07412RL
CORD 3COND M/F EURO UNSHLD 2.5M datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP NONINV 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 4DB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT363 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf