Yageo RT1206FRE07442KL
RT1206FRE07442KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07442KL
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07442KL.pdf
Availability of RT1206FRE07442KL
QUANTITY
RT1206FRE07442KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07442KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07442KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07442KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07442KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07442KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07442KL
VARISTOR 50V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 9.9A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .8MM FH 9H GOLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS RT ANG datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 10POS datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf