Yageo RT1206FRE07453RL
RT1206FRE07453RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07453RL
Brief Description
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07453RL.pdf
Availability of RT1206FRE07453RL
QUANTITY
RT1206FRE07453RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07453RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07453RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07453RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07453RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07453RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07453RL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 89A DPAK datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf