Yageo RT1206FRE074K02L
RT1206FRE074K02L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE074K02L
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE074K02L.pdf
Availability of RT1206FRE074K02L
QUANTITY
RT1206FRE074K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE074K02L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE074K02L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE074K02L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE074K02L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE074K02L Details Description
Related parts for RT1206FRE074K02L
FFC PIN ROUND WIRE PLATED datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
GROUND BAYONET AP020/021 datasheet.pdf
IC GATE OR SGL 2INPUT 6XSON datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
TV 4C 4#8(COAX) PIN J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf