Yageo RT1206FRE074K75L
RT1206FRE074K75L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE074K75L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE074K75L.pdf
Availability of RT1206FRE074K75L
QUANTITY
RT1206FRE074K75L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE074K75L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE074K75L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE074K75L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE074K75L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE074K75L Details Description
Related parts for RT1206FRE074K75L
CONN HEADER .100" 50POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
ULTRAFIT RA HDR ASSY TIN PLATED datasheet.pdf
FUSE 12KV 25A 2.5"OIL datasheet.pdf