Yageo RT1206FRE0751RL
RT1206FRE0751RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0751RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0751RL.pdf
Availability of RT1206FRE0751RL
QUANTITY
RT1206FRE0751RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0751RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0751RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0751RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0751RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0751RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0751RL
STD BANANA SOCKET PNL MNT BLACK datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58A MUHFM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf