Yageo RT1206FRE07523RL
RT1206FRE07523RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07523RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07523RL.pdf
Availability of RT1206FRE07523RL
QUANTITY
RT1206FRE07523RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07523RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07523RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07523RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07523RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07523RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07523RL
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOUNT HARDWARE 2PLASTIC NUTS M8 datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 10 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf