Yageo RT1206FRE07523RL
RT1206FRE07523RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07523RL
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07523RL.pdf
Availability of RT1206FRE07523RL
QUANTITY
RT1206FRE07523RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07523RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07523RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07523RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07523RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07523RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07523RL
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16-DFN datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf