Yageo RT1206FRE07536RL
RT1206FRE07536RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07536RL
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07536RL.pdf
Availability of RT1206FRE07536RL
QUANTITY
RT1206FRE07536RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07536RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07536RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07536RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07536RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07536RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07536RL
PWR SUP 12V 15W 1.30A datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 80COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 280MA 4.4 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf