Yageo RT1206FRE0753K6L
RT1206FRE0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0753K6L.pdf
Availability of RT1206FRE0753K6L
QUANTITY
RT1206FRE0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0753K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0753K6L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0753K6L Details Description
Related parts for RT1206FRE0753K6L
MARKER CARD HORIZ 1-250&251-500 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 80POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 HCSL 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf