Yageo RT1206FRE0753K6L
RT1206FRE0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0753K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0753K6L.pdf
Availability of RT1206FRE0753K6L
QUANTITY
RT1206FRE0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0753K6L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0753K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0753K6L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0753K6L Details Description
Related parts for RT1206FRE0753K6L
TRANS PNP 400V 0.5A SOT-223 datasheet.pdf
SOLENOID LATCH 3/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 EXT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 300MA SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 8POS datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf