Yageo RT1206FRE07549KL
RT1206FRE07549KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07549KL
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07549KL.pdf
Availability of RT1206FRE07549KL
QUANTITY
RT1206FRE07549KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07549KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07549KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07549KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07549KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07549KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07549KL
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 50KOHM 25C datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 96 EXPANDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.79K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 2 kHz IC datasheet.pdf