Yageo RT1206FRE07560KL
RT1206FRE07560KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07560KL
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07560KL.pdf
Availability of RT1206FRE07560KL
QUANTITY
RT1206FRE07560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07560KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07560KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07560KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07560KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07560KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07560KL
CONN HDR 8POS DUAL R/A TIN SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM SMT 0402 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 25.4MMX49.9M datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 2CH 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
102 W/SWITCH IN HANDLE datasheet.pdf