Yageo RT1206FRE07590RL
RT1206FRE07590RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07590RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07590RL.pdf
Availability of RT1206FRE07590RL
QUANTITY
RT1206FRE07590RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07590RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07590RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07590RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07590RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07590RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07590RL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SEALING FRAME BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
ARBOR PRESS FIXTURE (5320/90635) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4LINE ESD 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 969MA 210 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HD-I SPARE PART KIT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf