Yageo RT1206FRE07590RL
RT1206FRE07590RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07590RL
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07590RL.pdf
Availability of RT1206FRE07590RL
QUANTITY
RT1206FRE07590RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07590RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07590RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07590RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07590RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07590RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07590RL
BOX ALUM BLACK 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 14DIP datasheet.pdf