Yageo RT1206FRE0762RL
RT1206FRE0762RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0762RL
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0762RL.pdf
Availability of RT1206FRE0762RL
QUANTITY
RT1206FRE0762RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0762RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0762RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0762RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0762RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0762RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0762RL
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
40 LEVEL V ASSY DR .125CL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 8-DFN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.19 SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS PNL MT SL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf