Yageo RT1206FRE07681KL
RT1206FRE07681KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07681KL
Brief Description
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07681KL.pdf
Availability of RT1206FRE07681KL
QUANTITY
RT1206FRE07681KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07681KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07681KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07681KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07681KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07681KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07681KL
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM datasheet.pdf
OVP 24VAC 1.5A datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
CONTACT MALE DUAL ACTION datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223 datasheet.pdf