Yageo RT1206FRE0769K8L
RT1206FRE0769K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0769K8L
Brief Description
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0769K8L.pdf
Availability of RT1206FRE0769K8L
QUANTITY
RT1206FRE0769K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0769K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0769K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0769K8L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0769K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0769K8L Details Description
Related parts for RT1206FRE0769K8L
FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .300 18POS datasheet.pdf
BLACK CLIP FOR ADNS-5000 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 54K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 31MM datasheet.pdf