Yageo RT1206FRE0769K8L
RT1206FRE0769K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0769K8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0769K8L.pdf
Availability of RT1206FRE0769K8L
QUANTITY
RT1206FRE0769K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0769K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0769K8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0769K8L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0769K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0769K8L Details Description
Related parts for RT1206FRE0769K8L
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 1.2V OUT VERT MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
ISP 4PORT FOR CYPRESS PSOC MCU datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 15.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf