Yageo RT1206FRE0769R8L
RT1206FRE0769R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0769R8L
Brief Description
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0769R8L.pdf
Availability of RT1206FRE0769R8L
QUANTITY
RT1206FRE0769R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0769R8L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0769R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0769R8L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0769R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0769R8L Details Description
Related parts for RT1206FRE0769R8L
RES SMD 75K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 420MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 18V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 40V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE LIMITER SILICON 120-180V datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC datasheet.pdf