Yageo RT1206FRE07715RL
RT1206FRE07715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07715RL
Brief Description
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07715RL.pdf
Availability of RT1206FRE07715RL
QUANTITY
RT1206FRE07715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07715RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07715RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07715RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07715RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07715RL
CONN RECEPT 59 POS M SERIES datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RELAY SSR QUAD 240V 20A AC OUT datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 5V LP 8-UMAX datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
4MM BINDING POST UNINS BLACK datasheet.pdf