Yageo RT1206FRE07750RL
RT1206FRE07750RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07750RL
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07750RL.pdf
Availability of RT1206FRE07750RL
QUANTITY
RT1206FRE07750RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07750RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07750RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07750RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07750RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07750RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07750RL
IC PROM SER I-TEMP 1K 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 TIN datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1000V TO-94 datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 31"X15.2" YW datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 735 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 23.5V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf