Yageo RT1206FRE0790K9L
RT1206FRE0790K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0790K9L
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0790K9L.pdf
Availability of RT1206FRE0790K9L
QUANTITY
RT1206FRE0790K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0790K9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0790K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0790K9L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0790K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0790K9L Details Description
Related parts for RT1206FRE0790K9L
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 60mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 36POS T/H DL KEY datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf