Yageo RT1206FRE07931RL
RT1206FRE07931RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07931RL
Brief Description
RES SMD 931 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07931RL.pdf
Availability of RT1206FRE07931RL
QUANTITY
RT1206FRE07931RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07931RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07931RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07931RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07931RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07931RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07931RL
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIR FLAT datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #10 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf