Yageo RT1206FRE0793R1L
RT1206FRE0793R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0793R1L
Brief Description
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0793R1L.pdf
Availability of RT1206FRE0793R1L
QUANTITY
RT1206FRE0793R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0793R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0793R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0793R1L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0793R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0793R1L Details Description
Related parts for RT1206FRE0793R1L
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 10POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SOT-89 datasheet.pdf