Yageo RT1206FRE079K09L
RT1206FRE079K09L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE079K09L
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE079K09L.pdf
Availability of RT1206FRE079K09L
QUANTITY
RT1206FRE079K09L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE079K09L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE079K09L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE079K09L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE079K09L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE079K09L Details Description
Related parts for RT1206FRE079K09L
MODULE SCR/DIODE 40A 120VAC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
BEAD FERRITE 30 OHM 3A 3225 datasheet.pdf
CAP FILM 8.5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SCR 800V 25A TO-220FP datasheet.pdf